Що таке ВІЛ-інфекція?

ВІЛ-інфекція – це інфекція викликана вірусом імунодефіциту людини, кінцевою стадією якої є СНІД з багато чисельними клінічними проявами.

Як можна інфікуватись (заразитись) ВІЛ-інфекцією?

Існує три основних шляхи зараження:

  • через кров – найчастіше в середовищі ін’єкційних наркоманів при спільному використані шприців, голок інфікованої наркосировини
  • статевий, як при незахищених гетеро -, так і гомо-сексуальних контактах
  • від ВІЛ-інфікованої матері до дитини під час вагітності, пологів, кормлення материнським молоком.

Як в Україні, так і в Тернопільській області надзвичайно  актуальний статевий шлях передачі – більше 75 %,значно активізується гомосексуальний шлях передачі.

Чи може ВІЛ-інфікована жінка народити здорову дитину?

В державі реалізується програма профілактикі ВІЛ від матері до дитини, а саме, всі вагітні жінки двічі під час вагітності – при взятті на облік та перед пологами обстежуються на ВІЛ. Обстеження на ВІЛ пропонується й статевим партнерам жінки.

Якщо у вагітної виявлено ВІЛ-інфекцію, їй призначається лікування антиретровірусними препаратами, які вона повинна приймати пожиттєво. Профілактичне лікування отримує й новонароджена дитинка, яка після народження перебуває під подвійним спостереженням – лікарем педіатром за місцем проживання та лікарем педіатром відділення СНІДу . Спостереження за дитиною продовжується до 18 місяців життя. З метою раннього виявлення ВІЛ-інфікування у дитини перші обстеження проводяться методом ланцюгової полімеразної реакції в 1-й та 3-й місяць після народження. Якщо результати негативні, дитина вважається здоровою, проте спостереження продовжується до 18 місяців. Після обстеження методом ІФА при відсутності клінічних і лабораторних даних дитина знімається з обліку, вважається здоровою.

Чи передається ВІЛ в побуті?

ВІЛ не передається в побуті – при рукостисканні, в сауні, лазні, при відвідуванні туалету.

Які основні ознаки СНІДу?

СНІД – хвороба з хронічним перебігом та різноманітними клінічними проявами – це проноси, які тривають більше місяця, підвищення температури тіла, яке також триває більше місяця, повторні часті пневмонії (запалення легень) протягом року, гнійничкові захворювання, збільшення  лімфатичних залоз – (найчастіше заднє челюсті та підчелюсні), енцефалопатія, грибкові враження (кандидоз) ротової порожнини, інвазивний рак шийки матки, саркома капоши, шкірний герпес, який триває більше 10 днів .

Часто СНІД поєднується з туберкульозом – Ко-інфекція ВІЛ/туберкульоз та вірусними гепатитами В і С.

Для чого треба приймати АРТ (антиретровірусні препарати )  ВІЛ-інфікованим   по життєво?

Препарати АРТ необхідно приймати зразу при виявленні хвороби. Основна мета прийому ліків  не допустити перехід ВІЛ-інфекції в СНІД. АРТ гальмує розвиток вірусу в організмі, завдяки чому кількість  вірусу в організмі зменшується до невизначеної кількості, що дає можливість людині з ВІЛ-інфекцією жити активним життям.

Що треба, щоб обстежитись на ВІЛ?

Для обстеження на ВІЛ необхідно прийти в лікувально- профілактичний заклад та здати кров з  вени для проведення імунноферментного аналізу (ІФА), або з пальця для проведення діагностики швидкими тестами.

 

Де можна обстежитись  на СНІД?

Здати кров для обстеження можна в будь-якому лікувально- профілактичний заклад, але передусім в спеціалізованому амбулаторно-поліклінічному відділенні профілактики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу по вул. Купчинського, 14. Консультації можна отримати за тел.51-15-63  або безпосередньо у закладі у лікарів епідеміолога, інфекціоніста, педіатра, акушер-гінеколога. У відділенні можна отримати психологічну підтримку психолога.

Чи платні обстеження та консультації?

Всі обстеження та консультації стосовно ВІЛ-інфекцію безкоштовні.

Епідемічна ситуація по ВІЛ/СНІДу станом на 01.01.2020 року. Епідемічна ситуація по ВІЛ /СНІДу  області тривожна, не зважаючи на те, що область належить до областей з низькими темпами поширення.

У 2019 році було проведено 40242 обстеження на ВІЛ, що незначно більше за показники 2018 року – (39563).

Виявлено 111 випадків ВІЛ-інфекції проти 104 у 2018 році .

Але звертає той факт, що ВіЛ-інфекція виявлена у дитини  – 4 роки , у вагітної 17 років.

Взято на облік 98 пацієнтів. Діагноз СНІД встановлено у 37 пацієнтів, з них у 29 пацієнтів діагноз СНІД встановлено вперше під час обстеження, 8 випадків СНІДу – зміна діагнозу ВІЛ – носійства на СНІД .

Померло по причині пов’язаної з ВІЛ -13 ВІЛ-інфікованих .

Основний шлях передачі як і в попередні роки – статевий – 83,7%.

У 2019 році в області народилось 11 дітей від ВІЛ – інфікованих матерів  та виявлено 5 нових випадків ВІЛ серед вагітних .

Вікова структура ВІЛ-інфікованих – основна  25-49 років – 66,3% ,

50 і старше років -14,3%.

На обліку перебуває 955 ВІЛ-інфікованих, з них 39 дітей, 11 дітям встановлено діагноз ВІЛ-інфекція.

АРТ препарати отримують 457 ВІЛ–інфікованих хворих на СНІД.